Hammerwurf M30, M35, W30, W35, M40, M45, W40, W45, M50, M55, W50, W55, M60, M65, W60, W65, M70, M75, W70, W75, M80 Werferfünfkampf
Ergebnisliste
06.04.2019 10:30 Bewerb abgeschlossen
Gesamtergebnis
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
40
Kynast Klaus
ASC Dortmund
GER
1949
42.82
1./II
42.82
x
42.80
2
30
Fändrich Erika
TV Heppenheim
HUN
1961
42.01
1./I
40.74
40.69
42.01
3
29
Fändrich Günther
TV Heppenheim
GER
1941
39.73
2./II
39.72
x
39.73
4
4
Krug Carmen
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1969
39.12
2./I
39.12
38.69
38.51
5
20
Titulaer Jan
Swift Atletiek Roermond
NED
1947
36.78
3./II
36.58
36.78
36.65
6
1
Reitemeier Karin
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1965
35.98
3./I
35.98
x
x
7
21
van Hooft Jan
Swift Atletiek Roermond
NED
1949
34.22
4./II
33.41
33.21
34.22
8
35
Napiorkowski Zbigniew
Hünfelder SV
POL
1957
34.13
5./II
30.30
31.38
34.13
9
26
Rehs Robert
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1953
33.88
6./II
33.88
33.35
32.06
10
24
Engelhardt Annette
TuSpo Borken
GER
1972
33.75
4./I
33.75
x
x
11
33
Janson Heinz
TV Groß-Gerau
GER
1937
33.28
7./II
33.01
33.28
x
12
34
Balschalarski Basilius
TuSpo Borken
GER
1946
33.00
8./II
30.11
29.68
33.00
13
2
Nies Sabine
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1964
31.54
5./I
28.84
31.39
31.54
14
28
Pfeifer Lothar
TV Heppenheim
GER
1938
30.76
9./II
28.51
x
30.76
15
3
Schaak Hendrik
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1958
28.64
10./II
x
27.83
28.64
16
22
Klep Frans
Eindhoven Atletiek
NED
1948
28.00
11./II
27.73
27.38
28.00
17
32
Dressler Helmut
TSV Germania Dassensen
GER
1948
27.18
12./II
25.46
25.65
27.18
18
25
Mackenroth Ute
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1947
26.07
6./I
23.29
23.08
26.07
19
27
Nöding Axel
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1953
25.98
13./II
22.62
24.51
25.98
20
39
Andreoli Luigi
ASC Dortmund
GER
1941
23.18
14./II
23.18
x
21.82
21
38
Schäffer Sandra
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1976
21.80
7./I
18.81
21.80
19.64
22
37
Müller Ishild
TGS Niederrodenbach
GER
1940
21.39
8./I
19.14
21.39
x
23
31
Drayß-Bitsch Irene
TV Heppenheim
GER
1952
18.63
9./I
x
18.63
x
24
36
Schattner Ingrid
LAV Kassel
GER
1941
13.89
10./I
x
13.34
13.89
5
Schmitt Thomas
LG Reinhardswald
GER
1989
NM
./II
x
x
x
Senioren M30
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
5
Schmitt Thomas
LG Reinhardswald
GER
1989
NM
./II
x
x
x
Seniorinnen W40
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
38
Schäffer Sandra
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1976
21.80
7./I
18.81
21.80
19.64
Seniorinnen W45
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
24
Engelhardt Annette
TuSpo Borken
GER
1972
33.75
4./I
33.75
x
x
Seniorinnen W50
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
4
Krug Carmen
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1969
39.12
2./I
39.12
38.69
38.51
2
1
Reitemeier Karin
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1965
35.98
3./I
35.98
x
x
Seniorinnen W55
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
30
Fändrich Erika
TV Heppenheim
HUN
1961
42.01
1./I
40.74
40.69
42.01
2
2
Nies Sabine
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1964
31.54
5./I
28.84
31.39
31.54
Senioren M60
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
35
Napiorkowski Zbigniew
Hünfelder SV
POL
1957
34.13
5./II
30.30
31.38
34.13
2
3
Schaak Hendrik
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1958
28.64
10./II
x
27.83
28.64
Senioren M65
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
26
Rehs Robert
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1953
33.88
6./II
33.88
33.35
32.06
2
27
Nöding Axel
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1953
25.98
13./II
22.62
24.51
25.98
Seniorinnen W65
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
31
Drayß-Bitsch Irene
TV Heppenheim
GER
1952
18.63
9./I
x
18.63
x
Senioren M70
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
40
Kynast Klaus
ASC Dortmund
GER
1949
42.82
1./II
42.82
x
42.80
2
20
Titulaer Jan
Swift Atletiek Roermond
NED
1947
36.78
3./II
36.58
36.78
36.65
3
21
van Hooft Jan
Swift Atletiek Roermond
NED
1949
34.22
4./II
33.41
33.21
34.22
4
34
Balschalarski Basilius
TuSpo Borken
GER
1946
33.00
8./II
30.11
29.68
33.00
5
22
Klep Frans
Eindhoven Atletiek
NED
1948
28.00
11./II
27.73
27.38
28.00
6
32
Dressler Helmut
TSV Germania Dassensen
GER
1948
27.18
12./II
25.46
25.65
27.18
Senioren M75
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
29
Fändrich Günther
TV Heppenheim
GER
1941
39.73
2./II
39.72
x
39.73
2
39
Andreoli Luigi
ASC Dortmund
GER
1941
23.18
14./II
23.18
x
21.82
Seniorinnen W70
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
25
Mackenroth Ute
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1947
26.07
6./I
23.29
23.08
26.07
Seniorinnen W75
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
37
Müller Ishild
TGS Niederrodenbach
GER
1940
21.39
8./I
19.14
21.39
x
2
36
Schattner Ingrid
LAV Kassel
GER
1941
13.89
10./I
x
13.34
13.89
Senioren M80
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
33
Janson Heinz
TV Groß-Gerau
GER
1937
33.28
7./II
33.01
33.28
x
2
28
Pfeifer Lothar
TV Heppenheim
GER
1938
30.76
9./II
28.51
x
30.76
Gruppe 1
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
30
Fändrich Erika
TV Heppenheim
HUN
1961
42.01
40.74
40.69
42.01
2
4
Krug Carmen
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1969
39.12
39.12
38.69
38.51
3
1
Reitemeier Karin
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1965
35.98
35.98
x
x
4
24
Engelhardt Annette
TuSpo Borken
GER
1972
33.75
33.75
x
x
5
2
Nies Sabine
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1964
31.54
28.84
31.39
31.54
6
25
Mackenroth Ute
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1947
26.07
23.29
23.08
26.07
7
38
Schäffer Sandra
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1976
21.80
18.81
21.80
19.64
8
37
Müller Ishild
TGS Niederrodenbach
GER
1940
21.39
19.14
21.39
x
9
31
Drayß-Bitsch Irene
TV Heppenheim
GER
1952
18.63
x
18.63
x
10
36
Schattner Ingrid
LAV Kassel
GER
1941
13.89
x
13.34
13.89
Gruppe 2
Rang
Bib
Name
Verein
Nat.
JG
Ergebnis
V1
V2
V3
Info
1
40
Kynast Klaus
ASC Dortmund
GER
1949
42.82
42.82
x
42.80
2
29
Fändrich Günther
TV Heppenheim
GER
1941
39.73
39.72
x
39.73
3
20
Titulaer Jan
Swift Atletiek Roermond
NED
1947
36.78
36.58
36.78
36.65
4
21
van Hooft Jan
Swift Atletiek Roermond
NED
1949
34.22
33.41
33.21
34.22
5
35
Napiorkowski Zbigniew
Hünfelder SV
POL
1957
34.13
30.30
31.38
34.13
6
26
Rehs Robert
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1953
33.88
33.88
33.35
32.06
7
33
Janson Heinz
TV Groß-Gerau
GER
1937
33.28
33.01
33.28
x
8
34
Balschalarski Basilius
TuSpo Borken
GER
1946
33.00
30.11
29.68
33.00
9
28
Pfeifer Lothar
TV Heppenheim
GER
1938
30.76
28.51
x
30.76
10
3
Schaak Hendrik
SSC Vellmar von 1973 e.V.
GER
1958
28.64
x
27.83
28.64
11
22
Klep Frans
Eindhoven Atletiek
NED
1948
28.00
27.73
27.38
28.00
12
32
Dressler Helmut
TSV Germania Dassensen
GER
1948
27.18
25.46
25.65
27.18
13
27
Nöding Axel
RKV Athletics Bebra e.v.
GER
1953
25.98
22.62
24.51
25.98
14
39
Andreoli Luigi
ASC Dortmund
GER
1941
23.18
23.18
x
21.82
5
Schmitt Thomas
LG Reinhardswald
GER
1989
NM
x
x
x